Szyciowe must have - Poradnik dla początkujących

Od jakich akcesoriów zacząć przygodę z szyciem?

Decyzja podjęta, chcesz zacząć przygodę z szyciem. Maszyna do szycia, zapał do pracy, dobre chęci i pozytywne nastawienie są bardzo ważne, ale niestety nie wystarczą, by zacząć szyć. Aby podjąć pierwsze krawieckie wyzwania, należy zaopatrzyć się w kilka dodatkowych narzędzi. Niektóre będą absolutnym minimum, inne nie są niezbędne, ale potrafią ułatwić życie. Jakie akcesoria krawieckie warto mieć w swojej pracowni?

Szyciowe must have

Przedstawiamy listę akcesoriów potrzebnych do rozpoczęcia przygody z szyciem.

NOŻYCE

Nie powinny być to pierwsze lepsze nożyczki z szuflady czy sklepu papierniczego. Warto zaopatrzyć się w dobre, cięższe krawieckie nożyce, dzięki którym sprawnie i szybko wykroimy materiał. Dobre nożyczki to komfort pracy i lepszy efekt szycia. Powinny być wygodne i dobrze leżeć w dłoni. Nożyc krawieckich nie należy używać do innych czynności niż cięcie materiałów, ponieważ szybko się stępią.

SZPILKI

Między innymi zapobiegają przesuwaniu się materiału w trakcie szycia, pomogą nanieść wykrój na materiał. Warto zainwestować w szpilki dobrej jakości, które będą trwalsze i nie zużyją się za szybko. Ważne również, aby tępe szpilki od razu wyrzucać, ponieważ mogą uszkodzić tkaninę, zaciągnąć ją lub przedziurawić.

LINIJKA, CENTYMETR KRAWIECKI

Nie ma szycia bez mierzenia. Przezroczysta linijka o długości minimum 30 cm przyda się do rysowania prostych linii na tkaninach oraz precyzyjnego odmierzania mniejszych odległości. Centymetra krawieckiego użyjemy do tworzenia wykroju, zdejmowania miary, mierzenia zaokrąglonych krawędzi produktu czy odmierzania większych odległości.

KREDA KRAWIECKA LUB MYDEŁKO

Specjalna kreda lub mydełko pomoże w rysowaniu i zaznaczaniu na materiałach linii szycia. Wybór tego typu narzędzi jest bardzo duży, warto testować produkty i wybrać swój ulubiony. Na początek wystarczy najprostsze rozwiązanie – kawałek domowego mydła w kostce, które spełni swoją funkcję i łatwo spierze się w praniu. Warto jednak zaopatrzyć się w kredę bądź pisak krawiecki.

PRUJKA KRAWIECKA I OBCINACZ DO NICI

Prujka jak sama nazwa wskazuje, służy do prucia. Przydaje się nie tylko osobom początkującym, ale również najbardziej doświadczonym krawcowym. Z jej pomocą bez problemu wyprujesz nitkę z drobnego ściegu i trudno dostępnego miejsca oraz rozetniesz obrzucone dziurki na guziki. Poręczny i przydatny przedmiot, który warto mieć w pobliżu maszyny do szycia.
Obcinacz do nici pomoże szybko i dokładnie obciąć nitkę po zakończeniu szycia, jest zdecydowanie wygodniejszy niż nożyczki.

NICI

Warto zaopatrzyć się w nici w klasycznych kolorach, takie jak czerń, biel, szarość oraz beż, które w razie potrzeby zastąpią inne kolory, ponieważ łatwo wplotą się w kolory tkanin. Ważne, aby nici były dobrej jakości, gładkie, nie plątały i nie urywały się.

SZPULKI

Każdorazowe rozwijanie i nawijanie nici na szpulkę jest dość uciążliwe. Zdecydowanie wygodniej jest zaopatrzyć się w zestaw kilku szpulek, nawiniętych najczęściej używanymi kolorami nici. Wymiana szpulki w bębenku zajmie chwilę, a także unikniemy marnowania nici.

Zakup powyżej wymienionych akcesoriów pozwoli na rozpoczęcie przygody z szyciem. Jeżeli będziesz szyć coraz więcej, z coraz trudniejszych materiałów, zapewne zdecydujesz się powiększyć swoją pracownię o dodatkowe akcesoria, które ułatwią życie i szycie. W każdej dziedzinie życia dążymy do tego, aby pracę usprawnić, również w szyciu.

Odwiedź textilworld.pl i sprawdź naszą ofertę akcesoriów krawieckich.

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML