Nauka szycia - od czego zacząć?

Nauka szycia, od czego zacząć?

W Twojej głowie pojawił się pomysł nauki szycia. Chciałabyś samodzielnie wykonywać poprawki krawieckie lub uszyć unikalną, odpowiadającą Twoim potrzebom kreacje? Mając cel, zadajesz sobie pytanie od czego zacząć naukę szycia? Jak nauczyć się szyć? Czy warto zainwestować w kurs krawiectwa? W artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Początki przygody z szyciem

Początki bywają trudne, jednak nie na tyle by rezygnować z nauki szycia w pierwszym kroku. Do sukcesu wystarczą chęci, po opanowaniu podstaw będzie dużo łatwiej i pierwsze ruchy na maszynie będą się udawać.

Od czego zacząć?

Zacznij od opanowania podstaw. Warto rozważyć uczestnictwo w kursie szycia, który aktualne można zrobić nawet w domowym zaciszu. Firmy proponują szkolenia w trybie online. Z kursu wyniesiesz kilka cennych wskazówek.

Możesz również skorzystać z ogólnodostępnych tutoriali, które mogą okazać się równie pomocne.

Jeśli wolisz korzystać z książek, zrób research wśród polecanych poradników do nauki szycia. Odnajdziesz w nich wiele pomocnych informacji na temat wykrojów, maszyn, ściegów czy technik krawieckich.

Czego potrzebuje, aby zacząć szyć?

Bez odpowiednich akcesoriów oraz materiałów, nauka szycia jest niemożliwa. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych projektów, należy wyposażyć swój zestaw krawiecki.

Lista niezbędników:

 • Nici do szycia maszynowego i ręcznego
 • Igły do szycia maszynowego i ręcznego
 • Szpilki
 • Agrafki
 • Poduszka do szpilek
 • Nożyce krawieckie
 • Miarka krawiecka
 • Obcinacz do nici
 • Prujka krawiecka/ zrywacz ściegów
 • Kredki krawieckie, pisaki do tkanin, kreda krawiecka bądź mydło krawieckie
 • Materiały – na sam początek możemy iść metodą recyklingu i wykorzystać materiały, z ubrań które zalegają nam w szafie np. prześcieradła, koszule czy ubrania z grubszych tkanin
 • Zamki
 • Guzki
 • Żelazko

 Pierwsze kroki na maszynie

Jak szyć na maszynie? Na start warto zaserwować sobie proste ćwiczenia, które pomogą w nabraniu wprawy. Dobrym początkiem, który nie wymaga nawlekania maszyny będzie sposób z wykorzystaniem kartki papieru. Zobrazuję Ci go w krótko punktowej instrukcji:

 1. Sięgnij po kartkę papieru i podłóż ją pod stopkę
 2. Opuść stopkę, wybierz prosty ścieg, który nauczy Cię szycia wzdłuż linii
 3. Naciskając z wyczuciem na pedał maszyny, wykonuj równoległe i prostopadłe linie (trzymając kartkę oburącz)

Voila! Teraz sprawdź czy udało Ci się szyć po liniach – wyjmij papier spod maszyny i zweryfikuj to, patrząc pod światło. Jeśli efekt jest zadowalający, możesz spróbować wykonać ćwiczenie z nawleczoną maszyną.

Opanowanie podstawowych ściegów

Obeznanie się ze ściegami, jest podstawą nauki szycia. Bez ich znajomości, stworzenie nawet najprostszego projektu, może okazać się nierealne. Najczęściej wykorzystywanym ściegiem jest szew prosty, którego użyjesz do połączenia fragmentów materiałów, wszycia suwaka czy wykończenia brzegów. Równie ważnym ściegiem jest szew wsteczny, który wykorzystasz do ryglowania na początku oraz końcu. Kolejnym przydatnym ściegiem jest szew zygzakowaty tzw. Zygzak. Stosowany w przypadku rozciągliwych materiałów lub wykończeń tkanin.

Mierz siły na zamiary

Jeśli pierwsze efekty nie są zadowalające, nie poddawaj się. Początki bywają trudne, nikt nie rodzi się mistrzem szycia. Na początek przygody z szyciem uszyj poduszkę, czapkę lub inne drobne akcesoria. Nie porywaj się na szycie sukienek, bluz itp., bo niepowodzenie w wykonaniu może Cię łatwo zniechęcić. Po opanowaniu podstaw, przejdź do bardziej skomplikowanych krojów. Początki potraktuj jako zabawę.


Wszystkie materiały potrzebne do uszycia wymarzonych kreacji znajdziecie w ofercie Textil World.

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML