Motyw patchworku

Motyw patchworku

Patchwork jest żywą sztuką, rozwija nowe techniki, formy, a przede wszystkim kreatywność. Ten styl nie ma ograniczeń, pozwala wyczarować niebanalne projekty. Patchwork jest idealny, by spełnić się twórczo.

Co to jest patchwork?

Patchwork to technika tekstylna, w której zszywa się niewielkie kawałki różnych materiałów w taki sposób, aby przyjęły jedną całość. Z reguły są to fragmenty tkanin o trójkątnym bądź kwadratowym kształcie, tworzące ciekawy, różnokolorowy ornament.

Gdzie stosować patchwork?

Patchwork wykorzystywany jest do najróżniejszych celów. Najczęściej stosowany jest w tekstyliach domowych takich jak narzuta na łóżko, poszewka na poduszkę czy bieżnik. Metoda sprawdzi się także w różnego rodzaju akcesoriach np. torbach, kosmetyczkach, pokrowcach. Aktualnie można znaleźć wszelkie możliwe artykuły w stylu patchworkowym. Często spotykanym wyrobem szytym w tej technice są zabawki dla dzieci. Motyw pojawia się także na odzieży lub ekskluzywnych elementach wystroju wnętrz.

Jakie materiały można ze sobą łączyć?

Patchwork jest zero waste, do jego wykonania najczęściej wykorzystywane są resztki materiałów. Jeśli nie mamy skrawków, śmiało możemy połączyć ze sobą wszystkie materiały, które najbardziej nam się podobają. Najwygodniejsze do szycia są tkaniny bawełniane o płóciennym splocie, ale również wełna, jedwab i len. W tej metodzie najlepiej unikać bardzo cienkich, lejących tkanin, ale także tych grubych i sztywnych. Zszycie może okazać się kłopotliwe, a w przypadku cieniutkich tkanin niewytrzymały. Syntetyczne i półsyntetyczne tkaniny cenione są za różnorodność kolorów.

Technika patchworku

Patchwork to wyjątkowo oryginalny trend. Technika składa się trzech podstawowych elementów:

  • Top (wierzch) – kompozycja kawałków tkanin zszytych w konkretny sposób
  • Wypełnienie dające efekt objętości i miękkości
  • Spód – gładka tkanina, z reguły kolorystycznie dopasowana do wierzchu

Wszystkie elementy są przepikowane i wykończone estetyczną lamówką.

Akcesoria, które ułatwią szycie patchworku

Celem do sukcesu jest odpowiedni wybór akcesoriów, które podnoszą estetykę pracy i skracają czas jej wykonania. Niezbędnikiem są noże krążkowe, przy ich użyciu bez większego trudu można ciąć kilka warstw materiału, z wysoką precyzją i dokładnością. Tutaj przyda się także mata podkładowa, która zabezpiecza stół i umożliwia profesjonalne i równe krojenie, w szybkim czasie. Przygotowanie wykrojów będzie łatwiejsze, gdy użyjemy linijki do patchworku. Dodatkowo należy wyposażyć się w stopki: krawędziową ¼, z górnym transportem oraz do wszywania lamówki.

Szycie patchworku

Krok 1 – rozmieszczenie kawałków. Odpowiedni projekt jest kluczem do sukcesu.

Krok 2 – odpowiednio ułożone kawałki materiałów należy przyciąć tak, by miały równe brzegi, następnie rozpocząć zszywanie, mając na uwadze zachowanie odpowiedniej odległości między nimi.

Krok 3 – między materiałem, który ma być warstwą spodnią, a topem trzeba położyć wypełniacz, następnie zwinąć dwukrotnie ich brzegi i precyzyjnie zszyć. Materiał spodni powinien być o kilka centymetrów większy od topu.

Krok 4 – na deser zostaje pikowanie, które możemy wykonać we wszelaki sposób np. w miejscach łączenia kawałków.

Jeśli nie masz doświadczenia w tej technice, zacznij od mniejszych form. Na początek możesz uszyć np. poduszkę. Technika patchworku uznawana jest za trudną i skomplikowaną, jednak efekt wynagradza pracę.

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML