Jak uszyć scrunchie? Prosty i efektowny dodatek do włosów

Jak uszyć scrunchie? Prosty i efektowny dodatek do włosów.

Do łask powróciły scrunchie, hit lat 90. To nic innego jak marszczona gumka z materiału. Schrunchie to przedmiot pożądania, który uszczęśliwi posiadaczki długich włosów. Szmaciana gumka, frotka, schrunchie, zwał jak zwał. Dzięki nam wykonasz ją samodzielnie!

Moda na schrunchie

Marszczona gumka do włosów była niezaprzeczalnym hitem lat 80 i 90. Noszono ją do wysoko związanych kucyków z natapirowaną grzywką. Dziś są nieodłącznym elementem fryzur z końskim ogonem, jak i romantycznych warkoczy. Czasem stanowią atrakcyjną ozdobę nadgarstka. Potrafią uroczo dopełnić wygląd stylizacji. Co więcej, schrunchie mogą być zero waste!

Jak uszyć gumkę scrunchie?

Kierując się ideą zero waste, do stworzenia gumki możemy wykorzystać ścinki tkanin. Z doświadczenia jednak wiemy, że frotki może pozazdrościć nam siostra, córka lub koleżanka. Dlatego warto nabyć odpowiedni materiał i uszyć ich więcej. Oprócz tkaniny należy wyposażyć się w gumkę, nici, nożyczki, igłę i maszynę do szycia. Co prawda maszynę możemy zastąpić igłą do ręcznego szycia, proces będzie nieco dłuższy, ale równie satysfakcjonujący.

Sposób pierwszy:

Na początek należy przygotować dwa prostokąty o wymiarach 10 cm na 30 cm. Kolejno złożyć tkaninę na pół, umieszczając gumkę przy krawędzi. Odchylając gumkę, zszywamy krawędź tkaniny-swobodnie, bez naciągania. Krok po kroku przykładamy krawędź do krawędzi i przeszywamy. Tym sposobem otrzymujemy tunel, który musimy obrócić na drugą stronę.

Z pomocą przychodzi agrafka. Nadziewamy ją na kawałek gumki i przeciągamy przez tkaninę. Jedną z otwartych krawędzi materiału podwijamy do środka na około 1 cm, kolejno wtłaczamy jedną krawędź do drugiej. Symetrycznie układamy gumkę i zszywamy.

Sposób drugi:

Istnieje inny, nieco prostszy sposób na obszycie gumki. Do tego potrzebujemy jeden kawałek tkaniny. Materiał składamy na pół i zszywamy tak, by uzyskać tunel. Przy pomocy agrafki wciągamy gumkę do środka i solidnie wiążemy dwa końce. Zszywamy otwór i gotowe!

Wybór tkaniny

Tkaninę dobieramy zgodnie z własnymi upodobaniami i umiejętnościami. Schrunchie z weluru oraz śliskich, lejących tkanin typu jedwab czy satyna prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Dodatkowo nie niszczą włosów. Jeśli znajdujemy się w grupie początkujących, łatwiej będzie, gdy wybierzemy materiał niezbyt gruby i nieelastyczny np. bawełnę. Warto też pokusić się na wybór ozdobnych materiałów – ekoskóry, kratki, haftowanych czy futra.

Schrunchie możemy ozdobić falbaną lub długą, dekoracyjną kokardą. Na gładką tkaninę możemy doszyć koraliki lub wykończyć ją specjalnymi pisakami.

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML