Jak i z czego uszyć workoplecak?

Jak i z czego uszyć workoplecak?

Workoplecak, to element garderoby, który ciekawie łączy ze sobą cechy plecaka oraz worka. To funkcjonalny dodatek dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci, w którym można przechować wszystkie niezbędne akcesoria. Z powodzeniem dopasuje się do wielu stylizacji, a jeśli zdecydujemy się wykonać go samodzielnie, zyskamy gwarancję oryginalności i indywidualności.

Kryteria w wyborze materiału

Plecak powinien być pojemny, lekki, solidny i trzymać fason. Przy wyborze materiału należy kierować się kolorem, zdobieniami i fakturą, które będą odpowiadać za wygląd workoplecaka. Od materiału zależeć będzie także łatwość w pielęgnacji. Można także ciekawie łączyć różnego rodzaju tkaniny np. gładkie, drukowane, pikowane.

Podszewkę warto uszyć z nieprzemakalnego materiału, na wypadek nieprzewidzianych wypadków, np. rozlania napoju. Dobrej jakości worek charakteryzuje się wygodnymi, mocnymi sznurkami i porządnym dnem. Uchwyty powinny zostać wykonane z miękkiego i wytrzymałego materiału, który będzie trwały i jednocześnie nie będzie wbijał się w ramiona np. zamsz dresówka czy latex.

Do uszycia workoplecaka sprawdzi się większość materiałów. My w szczególności polecamy dresówkę, kratkę, bawełnę, welur, krepę, jeans oraz wodoodporny nurek krepa. Tkaniny są wysoce wytrzymałe, odporne na deformacje oraz zniszczenia.

Czego potrzebujemy do uszycia workoplecaka?

  • Tkaniny
  • Mocnego materiału na uchwyty
  • Znacznika
  • Nożyc do tkanin
  • Szpilek lub kamerek
  • Nici dopasowanych kolorem do materiału
  • Maszyny do szycia 

Aby uświadomić Wam jakie to proste, dodamy krótką instrukcję szycia plecaka. Bardziej szczegółowe tutorial-e znajdziecie w Internecie.

Krok 1.

Z tkaniny należy wykroić:

  • 2 prostokąty będące ścianami worka (30x35 cm)
  • 2 prostokąty, z których powstanie tunel do przewleczenia sznurka (6x30 cm)
  • 4 prostokąty, z których powstaną szlufki do przewleczenia sznurka (4x6 cm)

Krok 2 - tunel

Krótsze boki dwóch prostokątów dedykowanych na tunel należy podwinąć na 1 cm, następnie przeszyć po prawej stronie materiału. Kolejno za pomocą szpilek mocujemy fragmenty do ścianek workoplecaka, z zachowaniem równych odstępów od brzegu.

Następnie należy przyszyć fragment do ścianki i przewrócić ją na lewą stronę, prostokąt złożyć na pół i kolejno przeszyć na maszynie.

Krok 3 – szlufki

Tutaj wykorzystujemy 4 małe prostokąty. Fragmenty należy połączyć ze sobą od środka i przeszyć na maszynie 3 boki. Aby pozbyć się nadmiaru materiału, należy przyciąć rogi pod skosem. Następnie przewracamy szlufki na prawą stronę. Złożone na pół szlufki mocujemy na bokach plecaka kilka centymetrów od dołu.

Krok 4 – zszywanie ścianek plecaka

Ścianki kładziemy na sobie i spinamy szpilkami. Kolejno zszywamy ze sobą boki oraz dno.

Krok 5 – przeciągnięcie sznurków.

Wkładamy sznurek w tunel i w szlufkę. Z drugiej strony robimy to samo.

Workoplecki są bardzo łatwe i szybkie w uszyciu, a satysfakcja z takiego plecaka jest ogromna.

Materiały niezbędne do uszycia worka oraz wykonania uchwytów znajdziecie w ofercie Textil World.

 

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML