Jak i z czego uszyć wiosenny crop top?

Jak i z czego uszyć wiosenny crop top?

Crop top, czyli recepta na nadchodzące upały. Przez ostatnie lata wiele marek przywracało różne kroje sprzed lat, w gronie znalazły się także krótkie koszulki odsłaniające brzuch. Towarzyszą przeróżnym kontekstom, pojawiają się między innymi jako element wakacyjnych stylizacji, wizytowych lub biurowych kreacji czy strojów do ćwiczeń.

Własnoręcznie uszyty crop top

W ofercie sieciówek znajdziemy crop topy w przeróżnych odsłonach. Mimo to nieśmiało uważamy, że większą satysfakcję poczujemy z własnoręcznego wykonania projektu. Nie tylko z powodu znajomości aktualnych trendów, ale także ze zdolności manualnych. Samodzielne stworzenie crop topu wymaga wyłącznie chęci, kreatywności i dobrej współpracy z maszyną. Istnieje kilka sposobów na jego wykonanie. Najprościej przerobić stary T-shirt, bluzkę czy koszule. Jednak z materiałami od Textil World stworzenie go „od zera” będzie równie przyjemne i proste.

Kroje crop topów

Na początku warto przemyśleć, do czego będziemy go nosić. Wybierając krój najlepiej stosować się do zasad takich jak w przypadku innych rodzajów bluzek. Crop topy występują w wersjach odsłaniających ramiona hiszpanek, modeli z cienkimi ramiączkami, w formie gorsetów, fasonach z golfem, kopertowym dekoltem lub wąskim wycięciem w kształcie litery V. Spotykamy je także w wariantach z krótkim lub długim rękawem, oversize, dopasowane, z romantycznymi falbanami czy bufkami. Hitem ostatnich sezonów są modele z wiązaniami, asymetrycznymi wycięciami lub stylowymi ściągaczami, które dają efekt marszczenia. Na koniec warto dodać, że crop topy wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet w rozmiarze XS. Może nosić je każda z nas.

Jak uszyć crop top z rękawem?

Tutaj przyda się znajomość podstawowych ściegów i zasad krawieckich. Przed rozpoczęciem prac należy dokonać dokładnych pomiarów swojego ciała – ustalić obwód talii, biustu, ramion oraz jego długość. Korzystając z wymiarów, należy wyciąć dwa kawałki materiału w kształcie prostokątów.

Przykład: dla obwodów 86 cm w biuście oraz 74 cm w talii, rozmieszczonych w odległości 33 cm, prostokąt powinien mieć wymiar 43x37x33 cm. Jeśli planujemy obszyć tkaninę, do wymiarów należy dodać 1 cm.

Pora na rękawy. Na kawałku złożonej tkaniny należy narysować prostokąt o całkowitej szerokości obwodu ramienia i określonej długości. Kolejno wyciąć wzdłuż linii tak, by uzyskać dwa równe kawałki.

Przykład: dla obwodu ramienia 41 cm i długości rękawa 15 cm, wycinamy prostokąty o wymiarach 41x15 cm. Dodajemy 1 cm, jeśli chcemy obszyć tkaninę.

Przechodzimy do szycia. Dwa elementy tkaniny układamy tak, by tylna strona była skierowana na zewnątrz, a krawędzie były równe. Następnie zszywamy dowolnym ściegiem, 1,3 cm od krawędzi boków. Kolejno takim samym sposobem zszywamy rękawy. W razie potrzeby obszywamy wszystkie krawędzie, upewniając się, że tkanina jest ułożona surowymi krawędziami do wewnątrz. Kolejno mocujemy rękawy do boków, dopasowując róg wewnętrznego szwu do górnego rogu. Wycinamy nadmiar nici i gotowe!

Z jakich materiałów uszyć crop top?

Materiał należy dopasować do kroju oraz przeznaczenia naszego crop topu. Do stworzenia modelu w wersji sportowej sprawdza się materiały typu: jersey, dresówka czy bawełna. Dla fasonów w stylu retro polecamy: jessica lub nylon. Elegancki top warto stworzyć z: satyną, wiskozą lub szyfonem. Jeśli pragniemy uszyć model idealny na letnie okoliczności, wybierzmy przewiewny i lekki muślin lub batyst.

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML