Dzianina, a tkanina – czym się różnią? Jaki rodzaj materiału wybrać?

Dzianina, a tkanina – czym się różnią? Jaki rodzaj materiału wybrać do jakich projektów?

Tkanina i dzianina to materiały włókiennicze wykorzystywane do produkcji wyrobów tekstylnych. Główną różnicą między materiałami jest sposób, w jaki splatane są ich włókna. Zarówno tkanina, jak i dzianina może powstać z takich samych rodzajów nitek, włókien czy przędzy, jednak zbudowanych w inny sposób. Forma zaplatania nici sprawia, że dzianiny są miękkie i elastyczne, a tkaniny dość sztywne i nierozciągliwe.

Tkaniny tka się na krosnach, a dzianiny dzieje na maszynach dziewiarskich lub w mniejszej skali robi na drutach czy szydełku. Sposób produkcji wpływa na różnice między materiałami, sprawia, że dzianina i tkanina różnią się na przykład rozciągliwością oraz zachowaniem podczas szycia, krojenia i noszenia.

Jak powstaje tkanina?

Tkanina powstaje poprzez splatanie ze sobą dwóch rodzajów nitki tzw. osnowy i wątku. Na początku na krośnie rozciąga się i mocno napręża nitki osnowy, a następnie między nimi przeplata nić wątku. Ta druga z reguły jest delikatniejsza i cieńsza. Aby utrzymać odpowiednie naprężenie całego materiału podczas produkcji, brzegi tkaniny utkane są trochę gęściej niż dalsza powierzchnia. Brzegi mają swoją nazwę, określane są jako krajka lub brzeg fabryczny. Nitki wątku w tkaninie przebiegają w poprzek, natomiast osnowy równolegle do brzegów fabrycznych, czyli wzdłuż materiału.

Ten sposób produkcji pozwala uzyskać materiał stabilny i nierozciągliwy. Tkaniny łatwo się tnie oraz szyje, ponieważ nie rozciągają się pod naciskiem stopki i nie falują. Obecnie do większości tkanin dodaje się domieszkę elastycznych włókien, bez nich noszenie obcisłych jeansów czy dopasowanych koszuli nie byłoby możliwe.

Jak powstaje dzianina?

W odróżnieniu od tkaniny, dzianina wytwarzana jest z jednej nitki tworzącej charakterystyczne oczka. Na pewno każdy z nas widział osobę, która robi na drutach. Ma jedną nić, którą przy użyciu drutów zaplata w łączące się ze sobą oczka. Tak powstają poziome rządki oczek oraz pionowe kolumienki. Identycznie wygląda to w przemysłowym tworzeniu dzianin. Różnica polega wyłącznie na grubości nici oraz wielkości oczek. Kształtowanie przędzy w oczka sprawia, że nić staje się mocno pofalowana, nie jest naprężona i wyraźnie się rozciąga. Dzianiny wyróżniają się rozciągliwością wzdłuż i w poprzek materiału. Za sprawą elastyczności ubrania z dzianin są proste, ponieważ nie potrzebują zaszewek, zapięć oraz cięć. Niemniej jednak dzianinowe ubrania szybko się odkształcają. Dodatkowo krojenie oraz szycie dzianin wymagają większej wprawy i odpowiednio dobranych ściegów.

Zastosowanie tkaniny

Ze względu na szereg zalet często decydujemy się na odzież z tkaniny. Tkaniny dzielą się na miękkie i delikatne lub sztywne i przewiewne. Do ich największych cech zalicza się wysoką odporność na uszkodzenia, trwałość oraz łatwość w pielęgnacji. Materiał ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Sprawdza się w przemyśle odzieżowym, ale także gospodarczym. Tkanina nada się do uszycia wszelkiego rodzaju ubrań. Można z nią stworzyć wiele ciekawych projektów – jeansy, T-shirt, sukienka, spódnica, płaszcz to klasyka, znajdziemy je w każdej szafie.

Zastosowanie dzianiny

Dzianiny są wyjątkowo przyjemne w noszeniu. Kojarzą nam się z miłymi dla ciała, miękkimi i ciepłymi elementami garderoby. Za sprawą elastycznych właściwości oraz rozciągliwości materiał doskonale dopasowuje się do ciała. Z dzianiny możemy stworzyć ciepły sweter, kardigan, dopasowane sukienki, spódnice czy bluzki. Oprócz tego dzianinę stosuje się do produkcji rajstop, pończoch, bielizny bezszwowej i termicznej.

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML