Bądź zero waste! - Jak wykorzystać ścinki tkanin po szyciu?

Jak wykorzystać ścinki tkanin po szyciu? 

Utożsamiacie się choć trochę z ekologicznym podejściem do szycia? Szycie less waste nie wymaga dużego wysiłku i bardzo łatwo wchodzi w krew. Jednocześnie nie zabiera radości z tworzenia projektów, nie ogranicza i pobudza wyobraźnie. Jednym ze sposobów szycia eko jest wykorzystywanie ścinków tkanin. Co możemy z nich wyczarować?

Skrawki i skraweczki

Podczas szycia ubrań nawet w domowych pracowniach generują się spore ilości odpadów. Między innymi ścinków, czyli bardzo małych kawałków materiałów oraz tych nieco większych, których nie wykorzystałyśmy w poprzednim projekcie. Gromadzimy je, trzymamy w szafie i zwykle nie mamy na nie większego pomysłu. Teraz zastanówmy się, ile odpadów wytwarza się w masowym procesie produkcji odzieży. Mimo dobrego układu szablonów niewykorzystanej przestrzeni jest z pewnością ogrom! Część z nich na szczęście przetwarzana jest do powtórnego użycia, pozostała niestety zalega na wysypiskach.

Sposób na szycie zero waste

Najważniejszą zasadą jest to by kupować z głową i wykorzystywać jak tylko się da. Z tego względu nie wyrzucajmy ścinków czy większych kawałków tkanin po stworzeniu projektu. Te także można wykorzystać. Jeszcze niedawno sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do noszenia maseczek ochronnych. Te nieduże, a ważne elementy można było z łatwością uszyć właśnie z odpadków. Ścinki tkanin świetnie sprawdzą się także podczas kreatywnej zabawy z dzieckiem. Można naszywać na nie guziki, tworzyć ubranka dla lalek lub mini zabawki.

Ostatnio na topie jest patchwork, czyli nic innego jak tkanina wykonana ze skrawków w przeróżnej barwie i wzornictwie. Ze skrawków możemy więc wykonać modną poszewkę na poduszkę, kapę na łóżko czy mini bieżnik. Skrawki nadadzą się także do uszycia akcesoriów do włosów. Śmiało możemy wykonać z nich efektowną opaskę lub scrunchie. Do czego jeszcze możemy wykorzystać ścinki materiałów? Na przykład woreczki na bieliznę lub biżuterię.

Możemy pokusić się także na uszycie funkcjonalnej kosmetyczki, która będzie towarzyszyć nam podczas podróży. Ze skrawków można stworzyć także wygodne kapcie, skarpety, a nawet czapkę! Skrawki będą ciekawym wykończeniem aranżacji wnętrz. Niekoniecznie musimy wykonać z nich cały element, ścinki świetnie sprawdzą się jako aplikacja na poszewkę, kołdrę, koc czy nawet meble.

Liczy się pomysłowość

Mamy nadzieję, że choć trochę zainspirowaliśmy Was do poszukania sposobów na wykorzystanie skrawków materiałów. Jak widzicie, te małe, „niepotrzebne” elementy można ciekawie wykorzystać, zarówno w modzie, we wnętrzach, jak i zabawach z dziećmi. Efekt, jaki osiągniemy, sprawi, że otrzymane przedmioty stają się niepowtarzalne, mają swój styl i charakter. W efekcie przyciągną uwagę każdego, kto będzie miał okazję je zobaczyć. 

Related aticles

Jak wykorzystać sztuczne futerko?
20
Sep
Sztuczne futerko do doskonała alternatywa dla prawdziwego futra zwierząt. Wysokiej jakości tkanina znakomicie odwzorowuje fakturę oraz kolory naturalnych odpowiedników. Sztuczne futra od lat znajdują się na początku listy topowych trendów modowych w sezonie jesienno-zimowym. 
Custom HTML